به سايت ذوالفنون خوش آمديد

تدریس تحریر اصول اقلیدس

کتاب اصول اقلیدس بیش از هر کتاب دیگری در تاریخ بشریت خوانده شده است.

این کتاب نزدیک به دوهزار سال بدون رقیب جدی در هندسه ی اقلیدسی حرف اول را می زد.
با وجود عظمت این کتاب باز هم خالی از نقص و کاستی نیست و برای همین دانشمندان از همان ابتدا در صدد رفع نقص ها و کمبودها ی آن بر آمدند.
در جهان اسلام افرادی مثل محیی الدین مغربی و اثیر الدین اقدام به تلخیص و تحریر اصول اقلیدس کردند تا آن را بعنوان یک کتاب درسی آماده نمایند.
اما تحریر خواجه نصیرالدین طوسی همه ی آنها را تحت الشعاع قرار داد و یکی ازپر خواننده ترین متن های دوران اسلامی شد و بعنوان کتاب درسی در هندسه ی اقلیدسی قرار گرفت.
دانشمندان غربی نیز در راستای ایجاد تغییرات مثبت در کتاب اصول اقلیدس برآمدند اما هیچکدام به اندازه ی هیلبرت ریاضی دان بزرگ آلمانی قرن نوزدهم در این زمینه موفق نبودند.
هیلبرت در سال ۱۸۹۹ میلادی کتاب مبانی هندسه ی خود را منتشر ساخت که در آن تعاریف هندسه اقلیدس را روشن ساخت و شکاف های موجود در برخی از استدلال های آن را پر کرد و اصول جدیدی به آن افزود و هندسه ی اقلیدسی را با آنالیز سازگار کرد.
امروزه هندسه ی اقلیدسی که در دبیرستان ها و دانشگاه های ایران و جهان تدریس می گردد بسیار نزدیک به کتاب هیلبرت است.
توجه به این نکته نیز مهم است که در کمتر از دویست سال پیش انقلاب مهمی در هندسه اتفاق افتاد و هندسه های نااقلیدسی کشف شد که دید ما از جهان هستی را عوض نمود و در فیزیک تغییرات اساسی بوجود آورد و زمینه برای ارائه ی نظریه ی نسبیت انیشتین گردید.
کتاب تحریر اصول اقلیدس خواجه توسط برخی در گذشته تدریس شده است.
 استاد لطفی بعلت احاطه کامل به مبانی هندسه اقلیدسی و اضافات هیلبرت و همچنین تسلط به هندسه های پیشرفته و جدید نااقلیدسی اقدام به تدریس کتاب تحریر اصول اقلیدس نمودند.
ذکر مطالب دانشمندان بزرگ همانند هیلبرت در رفع کاستی های اصول اقلیدس و اشاره به ظرایف هندسه های نااقلیدسی چیزی است که تدریس ایشان را از بقیه متمایز می نماید.
شرکت در این دوره رایگان است.

نظرات(۰)

فرم تماس

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.